Muğla Satış Koçluğu Eğitimi

Yöneticiler olarak satış profesyonellerinin kendilerine özgü ve hedeflerine odaklı olan yaşamlarında, hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları aşamaları birlikte belirleyebilmek, çizdikleri yola sadık kalarak bu aşamaları en verimli biçimde birlikte geçirmek önemlidir. Bu çalışma ile satış profesyonellerinin performansını artırmak, performans problemlerini gidermek veya becerilerini geliştirmeyi amaçlayan yöneticileri satış koçluğu hakkında bilgilendirmek amaçlanmaktadır. Bugün iş dünyasında aktif olarak rol alan hemen hemen herkes iki tür liderliğin olduğunu bilir; eski liderlik ve yeni liderlik. Eski liderlik insanları yönetmeye dayanan bir sistemdi. Yeni liderlik ise insanları olabilecekleri kadar iyi olmaları için güçlendirmeye etkinliğine dayanıyor. Yeni liderliğin esas konusu mikro idare yapmadan yönetme faaliyeti. Bu sebeple de koçluk, yani herhangi bir şirket içerisinde olabilecek en önemli şey olan rekabet becerisi gerekli. Ne vahimdir ki bu, her nedense müdürlerin büyük çoğunluğunun sahip olmadığı, çok az sayıdaki müdürün edindiği bir beceri.

Satış Eğitimi, bir satış müdürünün önce kendini, sonra da kendi gelişimleri için sorumluluk alıp sıradanlıktan sıradışılık durumuna geçiş yolculuğu yapmalarına yardımcı olarak diğer çalışanları bir satış koçuna ne şekilde dönüştürebileceğini gösterir. Satış Eğitimi, kendi kendine koçluk yapabilen, çok verimli ve birbirine bağlı bir satış gücünü de beraberinde getiren bir satış koçluğu kültürünün nasıl ve ne şekilde oluşturulacağını gösterir. Satış ekiplerinin kendilerine özgü ve hedeflerine odaklı farklı bir yaşamları vardır. Satış koçları, satış yöneticilerinin ve ekiplerinin hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları aşamaları birlikte belirlemek, çizdikleri yola sadık kalarak bu aşamaları en verimli biçimde geçirmek amacını güden koçluktur.

Satış Koçluğu ile Kazanımlar;

- Koçluk ve koçluk temel yetkinlikleri

- Satış profesyonellerine koçluk

- Satış profesyonellerinin doğası

- Satış profesyonelleri genel sorunları

- Koçluk görüşmesi odak konuları

- Özel durumlarda koçluk yaklaşımları

- Koçluk görüşmesinde muhtemel koç hataları

- Satış koçluğu ve yaratılan katma değer

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. Satış Koçluğu eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Satış Koçluğu eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 540(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 240 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

 Antalya’daki Satış Koçluğu eğitimlerimiz için 0 242 323 73 150 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 310 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Satış Koçluğu Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :satış koçluğu - satış koçluğu nedir - satış koçluğu izmir -

Yorumlar